[Promotion]

R. C. Dickenson Family YMCA

Basketball 11&12 Boys | 2019 Summer Basketball

ANNOUNCEMENTS

Receive weather, Safety and Emergency alerts to your phone or email address

  Sign Up

League Stats

Team Name Win Loss Tie PCT
Team Holdman Practice Fri 6-7:30PM Court 1 7 2 0 0.778
Coach/Contact:
Kyle Holdman
Ranked:
1st
Points Won:
224
Points Loss:
148
Team Bennett 6 2 0 0.750
Coach/Contact:
Recco Bennett
Coach/Contact:
chris large
Ranked:
2nd
Points Won:
227
Points Loss:
140
Notes:
Practice Monday 7:30PM Court 2
Tandy Team Houston 7 3 0 0.700
Coach/Contact:
Marlon Houston
Ranked:
3rd
Points Won:
289
Points Loss:
252
Notes:
Practice Tuesday 7:30PM Court 2
Team Johnson 5 3 0 0.625
Coach/Contact:
Greg Johnson
Ranked:
4th
Points Won:
230
Points Loss:
167
Notes:
Practice Thursday 7:45PM Court 3
Team Rademeyer Practice WED 7-8PM Court 1 5 3 0 0.625
Coach/Contact:
Rick Rademeyer
Ranked:
5th
Points Won:
182
Points Loss:
160
Team Hutton 5 3 0 0.625
Coach/Contact:
A.C. Hutton
Ranked:
6th
Points Won:
181
Points Loss:
133
Team Edwards MON 7:30-8:30PM Court 1 4 3 0 0.571
Coach/Contact:
Mike Edwards
Ranked:
7th
Points Won:
117
Points Loss:
162
Team Hibbert (Practice: Tuesday 8:00-9:00 Court 1) 5 4 0 0.556
Coach/Contact:
Tara Hibbert
Ranked:
8th
Points Won:
238
Points Loss:
183
Team Mork 3 4 0 0.429
Coach/Contact:
Judson Mork
Ranked:
9th
Points Won:
184
Points Loss:
188
Notes:
Practice Wednesday 7:30 Court 1
Team Buntin (Practice: Thursday 7:30-8:30 Court 2) 2 5 0 0.286
Coach/Contact:
David Buntin
Ranked:
10th
Points Won:
164
Points Loss:
202
Tandy Team 2 2 6 0 0.250
Ranked:
11th
Points Won:
153
Points Loss:
243
Notes:
Practice Tuesday @ 7:30 Court 1
Team Nolen Practice MON 6:30-7:30PM Court 1 0 6 0 0.000
Coach/Contact:
Bryan Nolen
Ranked:
12th
Points Won:
63
Points Loss:
145
Team Justice (Practice: Wednesday 7:30-8:30 Court 1) 0 7 0 0.000
Coach/Contact:
Kevin Justice
Ranked:
13th
Points Won:
72
Points Loss:
201
Next Games

Week - 1

Saturday 06/15/2019
  08:00 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Rademeyer Practice WED 7-8PM Court 1
33
Team Nolen Practice MON 6:30-7:30PM Court 1
14
  08:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Rademeyer Practice WED 7-8PM Court 1
24
Team Johnson
20
  09:30 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Edwards MON 7:30-8:30PM Court 1
3
Team Bennett
39
  10:15 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Holdman Practice Fri 6-7:30PM Court 1
26
Team Mork
15
  11:00 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Tandy Team Houston
21
Team Hutton
20
  11:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Buntin (Practice: Thursday 7:30-8:30 Court 2)
22
Team Hibbert (Practice: Tuesday 8:00-9:00 Court 1)
47
  12:30 PM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Justice (Practice: Wednesday 7:30-8:30 Court 1)
15
Team Edwards MON 7:30-8:30PM Court 1
23

Week - 2

Saturday 06/22/2019
  08:00 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Mork
26
Team Rademeyer Practice WED 7-8PM Court 1
43
  08:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Nolen Practice MON 6:30-7:30PM Court 1
10
Team Edwards MON 7:30-8:30PM Court 1
24
  09:30 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Hutton
28
Tandy Team 2
20
  10:15 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Johnson
15
Team Buntin (Practice: Thursday 7:30-8:30 Court 2)
32
  11:00 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Hibbert (Practice: Tuesday 8:00-9:00 Court 1)
24
Tandy Team Houston
29
  11:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Hibbert (Practice: Tuesday 8:00-9:00 Court 1)
47
Team Justice (Practice: Wednesday 7:30-8:30 Court 1)
7
  12:30 PM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Bennett
19
Team Holdman Practice Fri 6-7:30PM Court 1
21

Week - 3

Saturday 06/29/2019
  08:00 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Nolen Practice MON 6:30-7:30PM Court 1
10
Team Bennett
36
  08:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Buntin (Practice: Thursday 7:30-8:30 Court 2)
25
Team Mork
18
  09:30 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Tandy Team 2
25
Team Johnson
38
  10:15 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Justice (Practice: Wednesday 7:30-8:30 Court 1)
20
Team Johnson
39
  11:00 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Tandy Team Houston
30
Team Hibbert (Practice: Tuesday 8:00-9:00 Court 1)
26
  11:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Edwards MON 7:30-8:30PM Court 1
16
Team Hutton
49

Week - 4

No games this week

Week - 5

Saturday 07/13/2019
  08:00 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Edwards MON 7:30-8:30PM Court 1
24
Team Hibbert (Practice: Tuesday 8:00-9:00 Court 1)
19
  08:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Tandy Team Houston
16
Team Mork
31
  09:30 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Tandy Team 2
7
Team Johnson
37
  10:15 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Hutton
1
Team Bennett
2

Team Bennett had won the game due to Team Hutton only having 3 players.

  11:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Tandy Team 2
22
Team Rademeyer Practice WED 7-8PM Court 1
17
  12:30 PM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Justice (Practice: Wednesday 7:30-8:30 Court 1)
7
Team Holdman Practice Fri 6-7:30PM Court 1
43

Week - 6

Saturday 07/20/2019
  08:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Hibbert (Practice: Tuesday 8:00-9:00 Court 1)
23
Team Nolen Practice MON 6:30-7:30PM Court 1
16
  09:30 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Bennett
40
Team Buntin (Practice: Thursday 7:30-8:30 Court 2)
25
  10:15 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Buntin (Practice: Thursday 7:30-8:30 Court 2)
28
Team Hutton
37
  11:00 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Rademeyer Practice WED 7-8PM Court 1
20
Team Justice (Practice: Wednesday 7:30-8:30 Court 1)
10
  11:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Mork
39
Tandy Team 2
23
  12:30 PM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Holdman Practice Fri 6-7:30PM Court 1
29
Tandy Team Houston
19

Week - 7

Saturday 07/27/2019
  08:00 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Hutton
27
Team Nolen Practice MON 6:30-7:30PM Court 1
12
  08:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Mork
27
Team Justice (Practice: Wednesday 7:30-8:30 Court 1)
12
  09:30 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Hibbert (Practice: Tuesday 8:00-9:00 Court 1)
20
Tandy Team 2
18
  10:15 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Johnson
28
Tandy Team Houston
27
  11:00 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Bennett
40
Team Rademeyer Practice WED 7-8PM Court 1
21
  11:45 AM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Holdman Practice Fri 6-7:30PM Court 1
1
Team Edwards MON 7:30-8:30PM Court 1
2

Forfeit

  12:30 PM
  Hutcherson YMCA Court 1
Team Holdman Practice Fri 6-7:30PM Court 1
28
Team Buntin (Practice: Thursday 7:30-8:30 Court 2)
22

 

Tournament

Game 1 Saturday 08/03/2019
 Team Hutton 2
 Team Justice (Practice: Wednesday 7:30-8:30 Court 1) 1
08:15 AM Hutcherson YMCA Court 1  
Forfeit
Game 2 Saturday 08/03/2019
 Tandy Team Houston 43
 Team Mork 28
09:15 AM Hutcherson YMCA Court 1
Game 3 Saturday 08/03/2019
 Team Rademeyer Practice WED 7-8PM Court 1 2
 Team Nolen Practice MON 6:30-7:30PM Court 1 1
10:15 AM Hutcherson YMCA Court 1  
Forfeit
Game 4 Saturday 08/03/2019
 Team Hibbert (Practice: Tuesday 8:00-9:00 Court 1) 17
 Team Buntin (Practice: Thursday 7:30-8:30 Court 2) 10
11:15 AM Hutcherson YMCA Court 1
Game 5 Saturday 08/03/2019
 Team Edwards MON 7:30-8:30PM Court 1 25
 Tandy Team 2 29
12:15 PM Hutcherson YMCA Court 1
Game 6 Saturday 08/03/2019
 Team Bennett 33
 Team Hutton 17
01:15 PM Hutcherson YMCA Court 1
Game 7 Saturday 08/03/2019
 Tandy Team Houston 27
 Team Rademeyer Practice WED 7-8PM Court 1 22
02:15 PM Hutcherson YMCA Court 1
Game 8 Saturday 08/03/2019
 Team Holdman Practice Fri 6-7:30PM Court 1 27
 Team Hibbert (Practice: Tuesday 8:00-9:00 Court 1) 15
03:15 PM Hutcherson YMCA Court 1
Game 9 Saturday 08/03/2019
 Team Johnson 39
 Tandy Team 2 9
04:15 PM Hutcherson YMCA Court 1
Game 10 Saturday 08/03/2019
 Team Bennett 18
 Tandy Team Houston 42
05:15 PM Hutcherson YMCA Court 1
Game 11 Saturday 08/03/2019
 Team Holdman Practice Fri 6-7:30PM Court 1 23
 Team Johnson 14
06:15 PM Hutcherson YMCA Court 1
Game 12 Saturday 08/03/2019
 Tandy Team Houston 35
 Team Holdman Practice Fri 6-7:30PM Court 1 26
07:15 PM Hutcherson YMCA Court 1

Visit the ygametime.com to check the most up-to-date information.